# notepad

Čo s voľným časom...

ktorý máte pri sedení na na tróne, na ktorý chodia aj králi pešo.


Pred rokom sme sa nasťahovali do garzónky a zistil som, že na záchode máme strašne málo miesta a stojan s novinami a časopismi sa nám sem akosi nezmestí. Viete si potom predstaviť tie stavy, keď tam musíte sedieť, pozeráte na steny, podlahu. Máte spočítané všetky kachličky na podlahe, poznáte naspamäť všetky etikety z dezinfekčných prípravkov, krabičiek a viete parametre vášho toaletného papiera.

Zistil som, že je rozdiel medzi dvoj- a trojvrstvovým papierom, že môže mať 14 alebo 16 metrovú dĺžku, dokonca môže mať rôzny počet útržkov (dokonca až 400). Z týchto všetkých informácií môžete nakoniec zistiť, že vlastne akcia v Tescu nemusí byť vôbec výhodná, lebo je rolka síce lacnejšia, no za to kratšia. Jediné, čo z toho nakoniec vyplynie je to, že strávite v obchode pri vyberaní toaletného papiera o dvadsať minút viacej ako predtým. Ale odbočil som. Po istej dobe zistíte, že už nemáte čo viac čítať a počítať a trávenie času na záchode vám troška začne liezť na nervy.

Viem, že záchodovým spoločníkom býva vo väčšine domácností Nový Čas, no mám tu niečo, čo by vás mohlo uspokojiť aj po stránke intelektuálnej. Mám pre vás jeden tip... Vlastne sú to tipy dva :) Je to také zaujímavé čítanie, ktoré má nespočítateľné množstvo výhod. Nie je časovo náročné, je nadčasové, zábavné, zaberie menej miesta ako noviny a hlavne si nemusíte pamätať o čom ste čítali naposledy. Jediné čo potrebujete, je kúsok toaletného papiera ako záložka.

Prvú knižku fejtónov Milana Lasicu som si kúpil asi pred rokom alebo rokom a pol. Mal som rozčítaných veľa knižiek, takže som sa do tejto moc nehrnul. Až raz, keď som mal rozčítaný fejtón, zobral som si ju na záchod. Ani neviem akou zhodou okolností som dočítal nasledujúci fejtón a zároveň som ukončil aj sedenie. Na knižku som pozabudol a nechal som ju na záchode na poličke.

Keď som sa nasledujúci krát dostavil na ono inkriminované miesto, veľmi som sa potešil, že sa mám čím zabaviť. Keďže každý z fejtónov je tak na jednu stranu A5 maximálne na dve, nemáte problém čítanie prerušiť hocikedy, keď je to potrebné. Jednotlivé fejtóny vo väčšine prípadov na seba nenadväzujú, takže ani nemusíte zabíjať čas spomínaním, čo bolo predtým.

Myslím, že krátke príhody zo života, autorove úvahy šmrncnuté štipkou irónie, humoru a sarkazmu, sa budú každému s triezvym nadhľadom na svet páčiť. Dúfam, že sa na mňa Milan Lasica nenahnevá, ak nazvem jeho dielo "toaletným čítaním". Nie preto, že by bolo zlé, ale preto, že v dnešnej uponáhľanej dobe, keď sa človek nemá čas pomaly ani naobedovať, je nad slnko jasné, že na záchode ten čas rád skrátim a spríjemním príjemnou nenáročnou knižkou. Dokonca je veľmi pravdepodobné aj to, že keď si knižku dočítam, začnem asi odznova (aj tak si už nepamätám čo bolo na začiatku ;). Takže hor sa na to a hlavne, neviem prečo, ale v poslednom čase sa nejak viac teším na záchod.

Milan Lasica, Spoza dverí (Ikar, 2003)
Milan Lasica, Bodka - Fejtóny 2003-2006 (Forza, 2007)
Panel [7.3.2008]
» Pridaj komentár:
Meno:
E-mail:
 
Príspevok:
Opíš kód z obrázka:


Heslo:

© 2007 panel / igipop
aaa