# notepad

Spam ako vyšitý

S nevyžiadanou poštou, takzvaným spamom, má aj na slovensku väčšina užívateľov skúsenosť. Veľa firiem už posielalo nevyžiadanú poštu vo forme reklamných letákov a akciových ponúk. Väčšinou sa však jednalo o poštu, ktorú odolsielal človek alebo ľudia z danej firmy. Spam zo zahraničia rozosielajú čisto automaty a rôzne roboty.

Automatový spam v českom alebo slovenskom jazyku som ešte nedostal. Veľmi som sa na ňom zabavil, aj keď mi potom došlo, že vlastne to už nie je ani taká zábava, keď nám začnú automaty posielať nevyžiadanú poštu v našom jazyku.

Vždy som všetkých začiatočníkov alebo menej zdatných v ovládaní zázračnej bedničky upozorňoval, nech neotvárajú elektronickú poštu, ktorá im príde v cudzom jazyku. Jedine že by naozaj čakali email zo zahraničia. Teraz už spam začína nadobúdať medzinárodné rozmery naozaj.

Jeden z dôvodov prečo neklikať na takéto linky je, že nie som klientom ČS. Ďaľší omnoho dôležitejší dôvod je tento. V doluuvedenej linke sa nenachádza doména českej sporiteľne. Pre menej zdatných používateľov internetu vysvetlím.

Každá dôveryhodná linka musí obsahovať doménové meno tej, ktorej organizácie. Príklad na Českej Sporiteľni:

http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka

Vysvetlenie: Medzi lomítkami označenými červeno sa nachádza hlavný identifikátor servera (domény) webstránky. Namiesto www može byť uvedené hocičo. Neviem prečo majú všetci používatelia zafixované že každá adresa www stránky sa musí začínať www. To neplatí! (kľudne vyskúšajte adresy panel.sk, sme.sk, vub.sk) To čo nasleduje ďalej (pred červeno označeným lomítokm) je najdôležitejšie. Dávajte si pozor, čo otvárate. Ak si chcete pozrieť maily na post.sk, tak je rozdiel či si otvoríte http://frontend.post.sk/email2 a http://panel.sk/post.sk/ alebo http://post.sk.panel.sk/ .

V prvom prípade si naozaj otvoríte server post.sk lebo linka medzi dvojlomítkom a nasledujúcim lomítkom je frontend.post.sk. Je tam server post a nic ine. Ked si pozriete ďalšie dve linky, síce sa v nich nachádza post.sk ale sú umiestnené na serveri panel.sk/post.sk a post.sk.panel.sk.

PS: držím palce všetkým, kto sa úspešne bráni spamovému náporu a pre zabavenie uvádzam email, ktorý som dostal.


-----Original Message-----
From: Ceska Sporitelna [mailto:servis@email.csas.cz]
Sent: Monday, March 17, 2008 1:21 PM
To: Undisclosed recipients:
Subject: Dobry den vazeni klienti! 17/03/2008


Drahousek Zakaznik,

Ceska Sporitelna docasny prerusit tvuj ucet.

Duvod: Karta Cislo nedostatek. My naridit tebe az k cely neurc. clen ucet aktualizovat asi tolik my pocinovat odemknout tvuj ucet.

Az k dat na pretres clen urcity aktualizovat beh cvaknout zde:

**********/users/test/ONLINE/new/csas.cz/banka/appmanager/portal/banka/confirm.html

Druhdy tebe mit cely clen urcity beh , my vule poslat tebe neurc. clen elektronicka posta oznameni aby tvuj ucet is pristupny zas. Potom tebe pocinovat pristup tvuj ucet kdykoliv.

Clen urcity hlaseni darovat vule byt bajecna vec do drzost a opatreny do nas bezpecny databazovy.

-li tebe byt ve stychu az k darovat naridit hlaseni tvuj ucet vule byt automaticne odstranit dle Ceska Sporitelna databazovy

Copyright © Ceska Sporitelna , Vsechna prava vyhrazeny

panel [17.3.2008]
  • cupino (10.5.2009)
    Ja mám ešte len krátko internet-čo je to spam?
» Pridaj komentár:
Meno:
E-mail:
 
Príspevok:
Opíš kód z obrázka:


Heslo:

© 2007 panel / igipop
aaa