# notepad

Donny Hathaway

Donny HathawayDonny Hathaway (1945 - 1979). Narodil sa v Chicagu, začal spievať v troch rokoch so svojou babičkou v kostolnom zbore. Pre zujímavosť uvádzam, že sa naučil hrať na ukulele :)

Kto z nás nemal doma hlinený nástroj v tvare menšej šalátovej uhorky? Neviem prečo ale za socializmu to bol populárny hudoný nástroj :D

Ešte ako dieťa žačal s učením hry na klavír, v čom pokračoval aj na strednej škole. Nazývali ho zázrazračné dieťa, čo mu prinieslo štipendium na Howard university vo Washingtone. Počas štúdia na univerzite hral v jazzovom triu "Ric Powell Trio".

Hathaway pôsobil ako skladateľ, hudobník a producent. Spolupracoval s Arethou Farnklin, Jerrym Buttlerom, Curtisom Mayfieldom, Quincy Jonesom a mnohými ďalšími.

Počas najlepšej časti jeho kariéry, začal mať zdravotné problémy. Začal trpieť ťažkými záchvatmi depresie. Lekári zistili, že trpel paranoidnou schizofréniou, čo malo za následok, že bral veľké množstvo liekov.

13. januára 1979 bol nájdený mŕtvy na chodníku pred svojím domom. Jeho telo nejavilo známky násilia a okno pod ktorým ležal bolo otvorené. Vyšetrovatelia uzatvorili jeho smť ako sebevraždu. Jeho priatelia, fanúšikovia a dokonca aj médiá sa nikdty s týmto tvrdením nestotožnili. Po tom ako som poznal jeho hudbu, tomu neverím tiež.

Keď počúvate jeho hudbu, cítite pozitívnu energiu, ktorá vám dodáva radosť ale zároveň aj ukľudnenie a poučenie. V piesni Someday We'll All Be Free sa jeho hlas zneje v celej vašej mysli a máte pocit akoby vám hovoril že všetko bude v poriadku a že musíte ísť ďalej. Ako keď vás babička pohladí po vlasoch a povie, že sa ničoho nemusíte báť.

Donny Hathaway - Someday We'll All Be Free

Z druhej ukážky je zrejmé že je ovplyvnená jeho vierou. Gospel som mal odjakživa rád a toto podanie sa mi veľmi páči. Verím že človek k životu potrebuje vieru, nech je akákoľvek. Každý občas potrebuje povzbudiť a prečo by to nemohla byť práve ona.

Donny Hathaway - Magnificent Sanctuary Band

A na záver som si nemohol odpustiť funkovačku, ktorá sa stala snáď jeho najznámejším hitom.

Donny Hathaway - The Ghetto

Kto chce poznať viac z jeho tvorby, môžem mu to len odporučiť. Určite to bude stáť za to. Tento človek obohatil môj život o ďaľšie krásne tóny a ako by povedal zahraničný turista: "made my day beutiful".

panel [16.12.2009]
» Pridaj komentár:
Meno:
E-mail:
 
Príspevok:
Opíš kód z obrázka:


Heslo:

© 2007 panel / igipop
aaa